DİHA - Dicle Haber Ajansı

Haberler

Türkmenler: Rimêlan'da çıkacak kararları kabul ediyoruz

 
16 Mart
13:54 2016

GIRKÊ LEGÊ (DİHA) - Rojava ve Kuzey Suriye Kurucu Meclisi toplantısına katılan Türkmen temsilci Esad El-Yasîn, "Bu toplantının halklarımız için kararlaştıracağı her projeyi biz de Türkmen halkı olarak kabul ediyoruz" dedi.

Kuzey Suriye Kurucu Meclisi'nin Rojava ve Kuzey Suriye bölgelerinin geleceğine yönelik düzenlediği toplantı devam ediyor. Basına kapalı süren toplantıda tartışmalar, "demokratik federal sistem belgesi" üzerine odaklanıyor.

"Birleşik Suriye, halkların kardeşliğinin ve ortak yaşamının teminatıdır" sloganıyla Rojava ve Kuzey Suriye Kurucu Meclisi toplantısına Türkmen halkını temsilen Girê Spî'den katılan Esad Beşîr El-Yasîn, Kuzey Suriye bölgelerinde geliştirilmek istenen yeni sisteme ilişkin Hawar Haber Ajansı'na (ANHA) konuştu. Toplantıda sistem ve yönetim biçimi üzerine gelişecek önerileri tartışacaklarını belirten Esad Beşîr, "Biz de Türkmenler olarak tüm tartışmalara katılım sağlayacağız. Madde madde görüşlerimizi dile getirip tartışmaya sunacağız. Ülkemiz için iyi bir gelecek istiyoruz. Bu nedenle bu toplantıdan umutluyuz. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve tüm Suriye halklarının da haklarının teminat altına alınmasını sağlayacak bir sistem gelişmesine katkı sunacağız" dedi.

Türkmen toplumunun geleceğe dönük sisteme dair somut önerilerine ilişkin herhangi bir bilgi vermeyen El-Yasîn, "Bu toplantı bileşiminin alacağı her karar ve kabul edeceği her projeyi bizde Türkmen halkı olarak kabul ediyoruz" şeklinde konuştu. El-Yasîn, sözlerine şöyle açıklık getirdi: "Daha önce sadece Türkmenler değil, iktidarda bulunan bir zümre dışındaki tüm halklar Suriye'nin kaderinin belirlenmesinde veya alınan hiçbir kararda söz ve yetki sahibi olmamıştı. Halkların iradesi hep görmezden gelindi. Şimdi ise kendi geleceğimiz üzerinde irademizle karar verme rolümüz olmaya başladı. Biz de bu sorumluluğumuzun gereklerini yerine getirmek için çaba harcayacağız."

Girê Spî bölgesinde yaşayan Türkmen halkının temsilcisi Esad Beşîr El-Yasîn, toplantı bileşenlerine başarı dileyerek, "Buradan tüm Suriye için örnek bir çözüm modeli ve Suriye halklarının tümünün yararlanabileceği bir sistem çıkacağı umudu ve inancındayız" dedi.

(mç/rp)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR